54 inch Deck Rebuild Kit 192870 187292 Spindle Assembly for Poulan PB22H54BF, for Husqvarna YTH2454 LGT2654 LGT2554 GTH2654, Includes Pulley 153535, Blade 187256 187254, 5/8" x 147.5" Belt 21546382
★★★★★ 4.4 24 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by inspireshift.my
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 18
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • 54 inch Deck Spindle Rebuild Kit Fits Mower Models: for Husqvarna: LGT24K54, LGT2554, LGT2654, GTH2454T, GTH26K54T, YTH2454T, YTH2654T; for Poulan Pro: PB22H54BF, PB22H54YT, PB24TH54YT, PB26H54YT, PBGT22H54, PBGT26H54.
  • 54 inch Deck Blade Part Number: 11180, 187254, 187256, 532187256 539112053, 532187254, 33954 777187256. | Length 18 1/2"(469.9mm), Width 3 "(76.2mm), Thickness 0.157"(4.0mm), Center Hole 5 Point Star.
  • Mower Pulley: ID 5/8"(15.9mm) OD 5 3/16"(131.8mm) Height 7/8"(22.2mm) | Pulley Replaces for 129861 153535 173436.
  • 5/8" x 147.5" Mower Deck Belt Replace: for Ariens 21546382. for AYP 196103 53219610 532196103 587686701, for Craftsman 33155, for Husqvarna 196103 532196103 587686701; Ferris 5023297, Grasshopper 382095.
Item Weight 21.9 pounds
Manufacturer bestUSA
Item model number BUSBB097
Package Dimensions 20.25 x 9.75 x 8.75 inches
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.4 out of 5
★★★★★
24 ratings | 10 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
81% (19)
4 stars
5% (1)
3 stars
2% (0)
2 stars
1% (0)
1 star
11% (3)